Ето какво казват и учените по този въпрос
Снимка: Shutterstock
Живот в близост до зелени площи, учене в училища с дървета и храсти в двора или наблизо, често излизане сред природата… - всички тези фактори са важни за по-доброто психическо и физическо здраве на децата. Освен по-здрави, така те са по-спокойни, по-концентрирани, запомнят по-лесно и по-бързо. Ето и 5 добри причини според учените, които ще ви убедят да прекарвате с децата повече време сред природата и да изберете максимално зелен свят, в който те да растат.
1. Стават по-спокойни
В проучване, публикувано в списанието PLOS One, проведено сред 493 семейства с деца на възраст между 2 и 5 години, е било изследвано въздействието на природата върху малчуганите и ограничаването на появата на различни психологически проблеми. Повечето са реагирали, показвайки удоволствие и емпатия от допира до зеленината, проявили са отговорност към околната среда и са осъзнали колко е важно тя да бъде опазена. Децата в семействата, участвали в експеримента, се оказали не само по-общителни, но показали и устойчивост към стреса, хиперактивността и били определено по-малко склонни да проявяват поведенчески проблеми.
2. Подобряват паметта и концентрацията си
Според проучване на British Journal of Educational Psychology децата, живеещи в квартали със зелени площи, имат по-добра пространствена работна памет. Тази памет играе основна роля в ориентацията, в запазването на информация за контекста, в който се намира, и също така е свързана с вниманието. Изследването е проведено сред 4758 млади британци на възраст 11 години. То категорично показва, че децата, които живеят в къща с двор или зеленина наоколо, имат по-развита пространствена работна памет от своите връстници.
3. Учат по-добре в зелени училища
Училища, които имат големи дворове с дървета и храсти или близо до тях растат дървета, помагат на учениците да получат по-добри оценки. Всъщност замърсеният въздух вреди не само на белите дробове, а и на мозъка, твърдят учени, събрани в Милано за Международния семинар RespiraMi 3: Air Pollution and our Health. Според експертите животът и ученето в зелена среда, където дърветата и растенията филтрират въздуха, е идеалната противоотрова срещу замърсения въздух. В такива училища и усвояването на знанията е по-добро, особено в началните класове, когато се развива и тренира запаметяването и вниманието.
4. Животът сред бетон вреди
Животът в райони с много бетон е вреден за дихателната система и очите на децата. Това твърдение беше подкрепено от учени, участвали в проучване за Cnr и публикувано в списание Environmental Health. Изследването е проведено сред 244 ученици и резултатите показват, че децата, живеещи в гъсто населени с бетонни блокове райони, проявяват повече проблеми с очите, страдат от главоболие и умора.
5. По-здрави са като възрастни
Според проучване, проведено от ISGlobal, контактът с природата през детството би довел до по-добро психично здраве в зряла възраст. Изследването, публикувано в International Journal of Environment Research and Public Health, е проведено като част от проекта, наречен PHENOTYPE, с данни от близо 3600 възрастни от Испания, Холандия, Литва и Великобритания.
По материали от Nostro figlio
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари